Що встановлюється біля пожежних гідрантів?

Що встановлюється біля пожежних гідрантів?

Пожежна безпека – це один з найважливіших аспектів безпеки життєдіяльності. Пожежі можуть виникнути у будь-якому місці та в будь-який час, тому важливо дотримуватися вимог законодавства та забезпечити належний рівень пожежної безпеки. Одним зі засобів запобігання та боротьби з пожежами є встановлення пожежних гідрантів та обладнання пожежної безпеки поруч з ними.

Пожежний гідрант – це спеціальний гідрант, призначений для забезпечення водопостачання під час гасіння пожежі. Встановлення пожежних гідрантів є обов’язковим для всіх будівель та споруд згідно з вимогами нормативних документів. Однак, належна пожежна безпека передбачає не тільки встановлення пожежних гідрантів, а й належний стан обладнання та його правильне розташування поруч з гідрантами.

У цій статті ми розглянемо питання встановлення та належної експлуатації обладнання біля пожежних гідрантів згідно з нормативними документами України. Крім того, ми відповімо на найбільш поширені запитання щодо встановлення та експлуатації обладнання біля пожежних гідрантів.

Пояснення важливості пожежної безпеки

Важливість пожежної безпеки полягає в тому, щоб запобігти пожежі та зменшити можливість поширення вогню, якщо вона вже виникла. Пожежі можуть призвести до серйозних наслідків, таких як втрата майна, травми та смерть. Тому важливо бути готовим до них та встановлювати необхідне обладнання, щоб зменшити ризик пожежі та її наслідки.

Роль пожежних гідрантів у запобіганні пожежам

Пожежні гідранти є одним з найважливіших засобів боротьби з пожежами. Вони забезпечують швидкий доступ до води та дозволяють пожежникам вогнегасити пожежу. Тому їх важливо підтримувати в робочому стані та встановлювати необхідне обладнання, щоб забезпечити швидкий та ефективний доступ до води.

Вимоги до пожежних гідрантів

Пожежні гідранти є важливими складовими протипожежної системи і повинні відповідати певним вимогам для забезпечення ефективності та безпеки. Основні вимоги до пожежних гідрантів включають наступне:

 1. Розташування: Гідранти повинні бути розташовані на відкритих просторах, добре видимих та доступних для пожежних служб. Вони мають бути розташовані вздовж доріг або близько до будівель, з урахуванням потенційних зон загоряння.
 2. Кількість і розмір: Кількість гідрантів повинна бути достатньою для покриття всієї території підприємства або будівлі. Вони повинні бути розташовані на відстані не більше 150 метрів один від одного. Діаметр внутрішньої труби гідранта зазвичай становить 100 мм (DN100) або 150 мм (DN150).
 3. Водопостачання: Пожежні гідранти повинні мати стабільне та надійне водопостачання. Для цього можуть використовуватися місцеві водопровідні мережі або спеціально встановлені резервуари або насосні станції.
 4. Ознаки та позначення: Гідранти повинні бути чітко позначені та виділені на території підприємства або будівлі. Навколо гідрантів можуть бути встановлені спеціальні знаки або обтяжники для позначення їх місцеположення.
 5. Обслуговування та перевірка: Гідранти повинні регулярно перевірятися та обслуговуватися з метою забезпечення їх працездатності. Це включає перевірку стану трубопроводу, клапанів, муфт, а також періодичну промивку системи.
Потреба у встановленні обладнання біля гідранта

Що встановлюється біля пожежних гідрантів?

Водопостачальні пристрої

 1. Роз’яснення різних видів водопостачальних пристроїв

Водопостачальні пристрої є важливим компонентом, який встановлюється біля пожежних гідрантів, оскільки вони забезпечують швидкий та ефективний доступ до води для пожежників. Різні види водопостачальних пристроїв включають:

 • Крани: Крани є найбільш поширеним видом водопостачальних пристроїв. Вони дозволяють пожежникам контролювати та регулювати потік води, що йде до пожежного гідранту.
 • Ключі: Ключі є іншим типом водопостачального пристрою, який використовується для відкриття та закриття води на пожежному гідранті. Вони допомагають забезпечити швидкий доступ до води та підвищують ефективність пожежних робіт.
 • Адаптери: Адаптери дозволяють з’єднувати різні типи водопостачальних пристроїв, що забезпечує більш гнучкий та ефективний доступ до води.

Опис технічних характеристик кожного виду пристроїв

Крани, ключі та адаптери мають різні технічні характеристики, які дозволяють пожежникам ефективно контролювати та регулювати потік води, що йде до пожежного гідранту. Технічні характеристики можуть включати в себе діаметр входу та виходу, матеріали, використовувані для виготовлення, та максимальний тиск, який може бути застосований.

Вогнегасники

 1. Опис технічних характеристик вогнегасників

Вогнегасники є іншим типом обладнання, яке може бути встановлено біля пожежного гідранту. Вони дозволяють ефективно вогнегасити пожежі, зменшуючи можливість поширення вогню. Технічні характеристики вогнегасників можуть включати в себе їхню ємність, тип вогнегасної речовини, робочий тиск та температуру, при якій вони можуть бути використані.

 1. Пояснення того, як вони працюють в зв’язку з пожежним гідрантом

Вогнегасники можуть бути розміщені поруч з пожежним гідрантом, щоб забезпечити швидкий та ефективний доступ до них у разі виникнення пожежі. Вогнегасники працюють шляхом зниження температури горіння або забезпечення витіснення кисню, що може забезпечити ефективний контроль над пожежею.

 1. Роз’яснення різних видів вогнегасників

Різні види вогнегасників можуть бути використані для вогнегасіння різних типів пожеж. Наприклад, порошкові вогнегасники можуть бути використані для гасіння пожеж, які виникають на електроустаткуванні, тоді як водяні вогнегасники можуть бути використанні для гасіння пожеж, які виникають на поверхні рідини. Газові вогнегасники можуть бути використані для гасіння пожеж, які виникають на високих температурах або в складних середовищах.

Де встановлюються вогнегасники на підприємстві

Вогнегасники на підприємстві зазвичай встановлюються на різних місцях залежно від характеру роботи та можливих загроз пожежі. Основні місця установки вогнегасників на підприємстві включають:

 1. Близько до входу: Вогнегасники можуть бути розміщені поруч із входом у будівлю або на прилеглих до нього територіях. Це дозволяє швидко реагувати у разі пожежі при вході або вихіді.
 2. На кожному поверсі: В багатоповерхових будівлях вогнегасники часто встановлюють на кожному поверсі поруч з виходами або в зручно доступних місцях. Це забезпечує можливість швидкої реакції на пожежу у будь-якій частині будівлі.
 3. Біля групи вогнегасників: У деяких випадках вогнегасники можуть бути об’єднані в групи, що розташовані в певних зонах підприємства. Наприклад, у виробничих цехах або складських приміщеннях можуть бути встановлені групи вогнегасників поруч з важливими об’єктами або ризикованими зонами.
 4. У приміщеннях з високим ризиком: Вогнегасники часто встановлюють у приміщеннях з високим ризиком пожежі, таких як кухні, приміщення з великою кількістю електроніки або обладнанням, а також виробничі цехи з використанням легкозаймистих матеріалів.
 5. Біля потенційних джерел загоряння: Вогнегасники можуть бути розміщені поруч з потенційними джерелами загоряння, такими як електричні шафи, бензинові насоси або обладнання, що працює на відкритому вогні.

Додаткове обладнання

 1. Роз’яснення, яке додаткове обладнання може бути встановлено біля пожежних гідрантів

Додаткове обладнання, таке як шланги, ручні насоси та інші засоби забезпечення води, можуть бути встановлені поруч з пожежним гідрантом, щоб забезпечити швидкий та ефективний доступ до води. Шланги можуть допомогти пожежникам доставити воду до важкодоступних місць, тоді як ручні насоси можуть бути використані для забезпечення додаткового тиску.

 1. Пояснення технічних характеристик кожного виду обладнання

Технічні характеристики додаткового обладнання можуть включати в себе їхню довжину, діаметр та матеріали, використовувані для їх виготовлення. Ручні насоси можуть мати різні вміст, тиск та діаметр входу та виходу.

 1. Опис того, як вони працюють в зв’язку з пожежним гідрантом

Додаткове обладнання може бути використане разом із пожежним гідрантом, щоб забезпечити швидкий та ефективний доступ до води. Ручні насоси можуть бути використані для забезпечення додаткового тиску та забезпечення струменя води на пожежу, тоді як шланги можуть бути підключені до пожежного гідранту, щоб допомогти доставити воду до важкодоступних місць.

Що говорить законодавча база України? 

Законодавча база України містить низку нормативних актів, які містять вимоги щодо встановлення обладнання біля пожежних гідрантів. Розглянемо декілька нормативних актів, що стосуються даної теми.

 1. Наказ МНС України від 10.08.2010 № 569 “Про затвердження Типового положення про пожежні гідранти в Україні

Цей наказ затверджує Типове положення про пожежні гідранти в Україні. Згідно з цим документом, біля пожежних гідрантів повинно бути встановлено обладнання, яке забезпечує їхню роботу.

Зокрема, встановлюються такі вимоги:

 • біля кожного пожежного гідранта повинен бути встановлений вогнегасник з належною маркуванням;
 • на кожній пожежній колонці повинен бути встановлений кран водопроводу;
 • відстань від пожежного гідранта до будинку або споруди не повинна перевищувати 100 метрів.
 1. ДСТУ Б В.2.5-28:2013 “Гідранти пожежні та шахтні. Загальні технічні вимоги та методи випробувань

Державний стандарт встановлює загальні вимоги до пожежних гідрантів та методів їх випробування. Згідно з цим стандартом, пожежні гідранти повинні бути обладнані індивідуальними засобами захисту, такими як вогнегасники, які повинні бути встановлені біля пожежних гідрантів.

 1. Закон України “Про пожежну безпеку” від 03.07.2020 № 849-IX

Цей закон встановлює вимоги до пожежної безпеки та визначає права та обов’язки учасників процесу забезпечення пожежної безпеки. Згідно з цим законом, встановлення пожежного гідранта та інших засобів пожежогасіння повинно відповідати вимогам нормативних актів. До таких засобів пожежогасіння відносяться вогнегасники, що повинні бути розташовані в безпосередній близькості до пожежних гідрантів.

 1. Постанова КМУ “Про затвердження Правил пожежної безпеки в Україні” від 01.10.2012 № 899

Ця постанова Кабінету Міністрів України встановлює правила пожежної безпеки, які мають застосовуватися на всіх об’єктах в Україні. Згідно з цією постановою, пожежні гідранти мають бути встановлені на об’єктах будь-якої форми власності. Поруч з пожежними гідрантами повинні бути встановлені вогнегасники, а також інші засоби пожежогасіння.

 1. ДСН 3.3.6.042-99 “Правила охорони праці при роботі з вогнем”

Ці правила встановлюють вимоги щодо забезпечення безпеки при роботі з вогнем. Згідно з ними, на робочому місці повинні бути розміщені засоби пожежогасіння, включаючи вогнегасники, які повинні бути встановлені біля пожежних гідрантів. Вогнегасники повинні відповідати вимогам нормативних документів та періодично проходити перевірку.

Отже, законодавча база України встановлює вимоги щодо обладнання, яке має бути встановлено поруч з пожежними гідрантами. Вимоги включають встановлення вогнегасників, які повинні бути в безпосередній близькості до пожежного гідранта, а також інших засобів пожежогасіння. Крім того, встановлюються вимоги до технічних характеристик обладнання, яке повинно бути встановлено біля пожежних гідрантів, а також до відстані від гідранту до будівлі чи споруди.

Зокрема, вимоги до обладнання, яке повинно бути встановлене поруч з пожежними гідрантами, включають встановлення вогнегасників з належною маркуванням, кранів водопроводу на кожній пожежній колонці, а також обладнання, яке забезпечує роботу пожежних гідрантів.

Окрім цього, законодавча база України встановлює вимоги до відстані між пожежним гідрантом та будівлею чи спорудою, яка не повинна перевищувати 100 метрів. Такі вимоги допомагають забезпечити швидкий та ефективний доступ до пожежного гідранта в разі виникнення пожежі.

Відповідальність за порушення пожежної безпеки

Відповідальність за порушення пожежної безпеки може нести кілька сторін, залежно від конкретної ситуації і обставин порушення. Основні сторони, які можуть бути притягнуті до відповідальності за порушення пожежної безпеки, включають:

 1. Власник або управитель об’єкта: Власник або управитель будівлі, підприємства чи об’єкта несуть відповідальність за забезпечення відповідних умов пожежної безпеки на своєму об’єкті. Вони повинні дотримуватися вимог пожежних норм, проводити регулярні перевірки, утримувати та обслуговувати пожежну техніку, а також надавати необхідну підготовку та навчання персоналу з питань пожежної безпеки.
 2. Працівники: Працівники підприємства чи будь-якого об’єкта мають відповідальність за дотримання правил пожежної безпеки. Вони повинні дотримуватися інструкцій щодо пожежної безпеки, використовувати обладнання згідно з правилами, брати участь у тренуваннях та навчаннях щодо пожежної безпеки та повідомляти про будь-які порушення або небезпечні ситуації.
 3. Протипожежна служба: Протипожежна служба має відповідальність за надання рекомендацій, контроль та нагляд за дотриманням пожежних норм та правил. У разі виявлення порушень пожежної безпеки, протипожежна служба може застосовувати адміністративні санкції та накладати штрафи на порушників.
 4. Державні органи: Державні органи, зокрема пожежна охорона, мають право проводити перевірки та інспекції щодо дотримання пожежних норм та правил. У разі виявлення порушень, вони можуть застосовувати адміністративні санкції, вимагати усунення порушень та забороняти експлуатацію об’єктів до усунення недоліків.

Санкції за порушення пожежної безпеки

Порушення пожежної безпеки регулюються різними законодавчими актами та нормативно-правовими документами. Основні статті, що стосуються порушення пожежної безпеки, в Україні включають:

 1. Кримінальний кодекс України:
  • Стаття 270 “Порушення правил пожежної безпеки” передбачає кримінальну відповідальність за недбале ставлення до пожежної безпеки, що призвело до загрози життю людей або завдання великих матеріальних збитків.
 2. Кодекс адміністративного судочинства України:
  • Стаття 151-2 “Порушення пожежної безпеки” передбачає адміністративну відповідальність за порушення вимог пожежної безпеки, що може бути супроводжене застосуванням адміністративних санкцій, включаючи штрафи та заборону експлуатації.

Також Вам може бути цікава наша стаття Коли потрібно проводити технічне обслуговування вогнегасників ?

Вадим Зубчинський

Заключення

Пожежні гідранти та обладнання, яке може бути встановлено поруч з ними, є важливими компонентами пожежної безпеки. Знання про пожежну безпеку та роль пожежників у забезпеченні її допоможуть запобігти виникненню пожеж та ефективно діяти у разі їх виникнення. Необхідно бути пильним та завжди мати на увазі пожежну безпеку, оскільки пожежі можуть виникнути в будь-який момент. Також важливо пам’ятати про те, що пожежники грають важливу роль у забезпеченні пожежної безпеки і ризикують своїм життям, щоб захистити інших від небезпеки пожежі.

Тому, в заключенні можна сказати, що встановлення обладнання поруч з пожежними гідрантами є необхідною складовою пожежної безпеки. Забезпечення доступу до води та вогнегасників може допомогти запобігти виникненню пожеж та швидко їх загасити, якщо вони все ж виникли. При цьому важливо не забувати про знання пожежної безпеки та про те, що роль пожежників важлива у забезпеченні безпеки нашого суспільства.

Таким чином, знання про пожежну безпеку та обладнання, яке може бути встановлене поруч з пожежним гідрантом, може допомогти зберегти життя та майно в разі виникнення пожежі. Важливо пам’ятати про знання про пожежну безпеку та про роль пожежників у забезпеченні безпеки нашого суспільства. Знання та практичні навички пожежної безпеки є ключем до забезпечення безпеки життя та майна.

Отже, законодавча база України містить низку нормативних актів, які встановлюють вимоги щодо обладнання, яке має бути встановлено біля пожежних гідрантів. Зокрема, вимоги стосуються встановлення вогнегасників, кранів водопроводу на кожній пожежній колонці, а також іншого обладнання, яке забезпечує роботу пожежних гідрантів. Крім того, вимагається дотримання відстані між пожежним гідрантом та будівлею чи спорудою, яка не повинна перевищувати 100 метрів. Всі ці вимоги допомагають забезпечити ефективне та швидке вогнегасіння, яке може запобігти руйнуванню майна та врятовувати людські життя.

Поширені запитання

Яке обладнання повинно бути встановлено поруч з пожежними гідрантами?

Відповідно до Типового положення про пожежні гідранти в Україні, затвердженого наказом МНС України від 10.08.2010 № 569, поруч з пожежними гідрантами повинно бути встановлено вогнегасники з належною маркуванням, а також інше обладнання, яке забезпечує їхню роботу, зокрема крани водопроводу на кожній пожежній колонці.

Чи є вимоги до технічних характеристик обладнання, яке повинно бути встановлено поруч з пожежними гідрантами?

Так, вимоги до технічних характеристик обладнання встановлюються згідно з Державним стандартом ДСТУ Б В.2.5-28:2013 “Гідранти пожежні та шахтні. Загальні технічні вимоги та методи випробувань”.

Яка максимальна відстань від пожежного гідранта до будинку чи споруди?

Відповідно до Типового положення про пожежні гідранти в Україні, затвердженого наказом МНС України від 10.08.2010 № 569, відстань від пожежного гідранта до будинку чи споруди не повинна перевищувати 100 метрів.

Чи є обов’язковим встановлення вогнегасників поруч з пожежними гідрантами?

Так, встановлення вогнегасників поруч з пожежними гідрантами є обов’язковим згідно з Законом України “Про пожежну безпеку” від 03.07.2020 № 849-IX. Вогнегасники повинні бути розташовані в безпосередній близькості до пожежних гідрантів та відповідати вимогам нормативних документів, а також періодично проходити перевірку на наявність пошкоджень та готовність до використання.

Чи є вимоги до місця розташування вогнегасників поруч з пожежними гідрантами?

Так, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження Правил пожежної безпеки в Україні” від 01.10.2012 № 899, вогнегасники повинні бути розташовані в безпосередній близькості до пожежних гідрантів.

Які ще засоби пожежогасіння можуть бути встановлені поруч з пожежними гідрантами?

Окрім вогнегасників, поруч з пожежними гідрантами можуть бути встановлені інші засоби пожежогасіння, такі як піни, порошки, газові інертні середовища тощо. Вони повинні відповідати вимогам нормативних документів та мати необхідні маркування та сертифікати якості.

Як часто повинні перевірятися вогнегасники, які встановлені поруч з пожежними гідрантами?

Відповідно до Державних будівельних норм “Пожежна безпека будівель та споруд” ДБН В.1.1-7-2016, вогнегасники повинні проходити перевірку не рідше ніж один раз на рік. Крім того, вогнегасники повинні мати необхідні сертифікати якості та маркування з датою наступної перевірки.

Хто має відповідальність за встановлення обладнання біля пожежних гідрантів?

Відповідальність за встановлення та належне функціонування обладнання біля пожежних гідрантів несуть власники чи користувачі будівлі чи споруди, на території яких знаходяться пожежні гідранти. Вони повинні забезпечити належну увагу до стану обладнання, періодичну його перевірку та обслуговування. Крім того, вони повинні дотримуватися вимог законодавства щодо встановлення обладнання біля пожежних гідрантів та регулярно контролювати дотримання цих вимог.

Які наслідки можуть виникнути при недотриманні вимог до встановлення обладнання біля пожежних гідрантів?

Недотримання вимог до встановлення обладнання біля пожежних гідрантів може призвести до порушення пожежної безпеки та небезпеки для життя та здоров’я людей. У разі виникнення пожежі може відсутність необхідного обладнання ускладнити проведення робіт з гасіння пожежі та призвести до її подальшого розповсюдження. Крім того, власники чи користувачі будівель, які не виконують вимог законодавства щодо встановлення обладнання біля пожежних гідрантів, можуть бути притягнені до відповідальності згідно зі статтею 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення та сплачувати штрафні санкції.

Як можна перевірити наявність необхідного обладнання поруч з пожежним гідрантом?

Перевірити наявність необхідного обладнання поруч з пожежним гідрантом можна звернувшись до відповідних органів державної пожежної охорони. Також власники та користувачі будівель можуть самостійно перевірити наявність необхідного обладнання біля пожежних гідрантів та його технічникий стан, провівши перевірку згідно з вимогами нормативних документів. Крім того, власники та користувачі будівель можуть звернутися до підприємств, які спеціалізуються на встановленні та обслуговуванні обладнання пожежної безпеки, для проведення перевірки та необхідних робіт.

Як часто повинно проводитися технічне обслуговування обладнання біля пожежних гідрантів?

Технічне обслуговування обладнання біля пожежних гідрантів повинно проводитися не рідше ніж один раз на рік згідно з вимогами Типового положення про пожежні гідранти в Україні та Державного стандарту ДСТУ Б В.2.5-28:2013. При необхідності, технічне обслуговування може проводитися частіше, залежно від стану обладнання та рекомендацій виробників.

Чи може бути обладнання біля пожежних гідрантів встановлено самостійно власником чи користувачем будівлі?

Встановлення обладнання біля пожежних гідрантів повинно проводитися з дотриманням вимог нормативних документів та залученням фахівців, які мають відповідні кваліфікації та досвід роботи з пожежною безпекою. Власники чи користувачі будівель можуть звернутися до підприємств, які спеціалізуються на встановленні та обслуговуванні обладнання пожежної безпеки, для отримання консультацій та послуг з встановлення обладнання.

Вадим Зубчинський

Вадим Зубчинський

В Newsworld.com.ua з листопада 2020 року. У блогінгу з 2014 року.