Забутий народ Перу розлютився на політичну еліту після арешту Castillo

Ліма, Перу

60-річний Леопольдо Уамані, фермер з міста Чалхуанка на півдні Перу, подорожував протягом трьох днів, щоб дістатися столиці Ліми і пройти маршем на підтримку поваленого і ув’язненого лідера Педро Кастільйо, чиє падіння викликало смертельні протести по всій країні.

Хуамані є одним із “забутих” перуанців, маргіналізованих сільських груп, які Кастільйо намагався представляти – часто безрезультатно – і гнів яких розпалився після його арешту, погрожуючи підірвати крихкий новий уряд і розгромлений Конгрес.

У цій південноамериканській країні гнів виборців вже давно вихлюпується на поверхню за роки бурхливої політики, в якій за п’ять років змінилося шість президентів. Більшість колишніх лідерів були ув’язнені або перебували під слідством за корупцію.

Ситуація вибухнула в останні два тижні. Протестувальники блокували автомагістралі, підпалювали будівлі і захоплювали аеропорти після усунення Кастільо 7 грудня, через кілька годин після того, як він незаконно намагався закрити Конгрес, щоб уникнути голосування щодо імпічменту, яке він боявся програти. Щонайменше 18 людей загинули.

Багато протестувальників – деякі з них були прихильниками Кастільйо, а інші просто розгнівані – заявили, що відчувають ігнорування з боку політичних лідерів. За їхніми словами, Кастільйо, колишній вчитель і син селян-фермерів, був принаймні одним з них, незважаючи на його численні недоліки.

“Зараз мене ніхто не представляє”, – сказав Хуамані, який звинувачує Конгрес і нового президента Діну Болуарте, колишнього віце-президента Кастільо, в загибелі протестувальників. Багато таких, як він, несуть плакати, що називають її “вбивцею” і вимагають її відставки.

Правозахисні групи звинувачують поліцію і збройні сили у використанні смертоносної вогнепальної зброї і скиданні димових шашок з гелікоптерів. Військові кажуть, що протестувальники, більшість з яких знаходяться на півдні Анд Перу, використовували саморобну зброю і вибухівку.

Болуарте, перша жінка-президент Перу, яка володіє мовою корінного населення Анд – кечуа, закликала до спокою і попросила Конгрес призначити вибори. Вона заявила, що не піде у відставку, незважаючи на тиск.

“Вона представляє лише мертвих”, – додав Хуамані. “Ми обрали скромну сільську вчительку, як і ми, сподіваючись на революцію, яка приведе до влади бідних”.

Кастільйо несподівано став президентом минулого року на хвилі підтримки сільських виборців, які втомилися від статус-кво і корумпованості політичної еліти, що базується в Лімі.

“Мене обрали забуті чоловіки і жінки глибинки Перу, знедолені, якими нехтували понад 200 років”, – сказав Кастільйо у власноруч написаному листі з в’язниці. Він відбуває 18 місяців попереднього ув’язнення, перебуваючи під слідством за звинуваченнями у повстанні та змові, які він заперечує.

Він подякував своїм прихильникам за вихід на вулиці та звинуватив військових і поліцію у проведенні того, що він назвав “масовими вбивствами”.

“У цьому складному контексті організатори перевороту, експлуатуючи і морили нас голодом, сьогодні хочуть змусити мій народ замовкнути”, – написав він.

Політичний новачок, він здобув підтримку завдяки обіцянкам реформувати конституцію, перерозподілити величезні мідні багатства і розширити права і можливості маргіналізованих груп корінних народів. Багато з цих обіцянок він провалив, його зірка згасла перед його відстороненням. Він і його соратники зіткнулися з низкою корупційних розслідувань, і він пройшов через п’ять кабінетів і понад 80 міністрів всього за 17 місяців.

Але його арешт дещо розвіяв розчарування. Сотні людей з амазонських джунглів, гірських і сільських районів Перу з’їхалися до Ліми на його підтримку, в тому числі до в’язниці, де його утримують.

“Перуанський народ підніметься і захистить народне голосування”, – сказала прихильниця Чавеса Меріна Чавес в інтерв’ю Reuters за межами в’язниці, спрямовуючи свій гнів на законодавців. “Конгрес не дозволив йому виконати свою роботу”.

Кастільйо, який балотувався від соціалістичної партії Peru Libre, але пізніше перейшов на бік правих, зіткнувся з ворожим і фрагментованим законодавчим органом, де консервативна партія кандидата, якого він з невеликою перевагою переміг, мала найбільший єдиний блок.

Йому тричі оголошували імпічмент, востаннє він був відправлений у відставку переважною більшістю голосів після того, як його спроба розпустити Конгрес спричинила відставки міністрів і звинувачення в державному перевороті з боку колишніх союзників і конституційних чиновників.

Проте більшість перуанців все ще покладають відповідальність за політичні негаразди в країні на Конгрес. За даними соціологічної компанії Datum, парламент, який вважається корумпованим і корисливим, має рейтинг довіри лише 11%. До відставки Кастільо він становив 24%.

Під час нещодавнього опитування близько 44% перуанців заявили, що підтримують спробу Кастільйо розпустити законодавчий орган, хоча він намагався зробити це поза конституційними рамками.

Біля в’язниці в Лімі Кетрін Асто прийшла підтримати Кастільо в білому капелюсі з гаслом, яке чітко виражало її почуття: “Закрийте Конгрес, це щуряче гніздо”. (Ця історія була виправлена з метою виправлення орфографічної помилки в прізвищі Леопольдо Уамані в першому, другому, шостому і дев’ятому абзацах)

Кірова Єва

Кірова Єва